UHE1E102MHD6
Mfr.Part #
UHE1E102MHD6
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Packing Method :
Tape
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
10000 hours
Dissipation Factor :
0.14 %
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current :
1.9A
Lead Free
Factory Lead Time :
19 Weeks
Leakage Current :
250μA
Termination :
Radial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter :
800 µm
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Voltage - Rated DC :
25V
Pbfree Code :
yes
Voltage :
25V
Lead Pitch :
5mm
Height :
20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
1000µF
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm
Impedance :
35mOhm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.425A @ 120Hz
Diameter :
12.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.9A @ 100kHz
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Datasheets
UHE1E102MHD6
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UHE1E102MHD6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, Voltage:25V, Operating Temperature:-40°C~105°C, Number of Terminations:2, UHE1E102MHD6 pinout, UHE1E102MHD6 datasheet PDF, UHE1E102MHD6 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UHE1E102MHD6 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UHE1E102MHD6
UHE 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.9A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can