UHE1C472MHT
Mfr.Part #
UHE1C472MHT
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Life (Hours) :
10000 hours
HTS Code :
Diameter :
16mm
Leakage Current :
0.752mA
Impedance :
17mOhm
Tan Delta :
0.24
Ripple Current :
2.76A
Ripple Current @ High Frequency :
3.45A @ 100kHz
Height :
31.5mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.76A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.240 31.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
4700µF
Datasheets
UHE1C472MHT
Nichicon UHE1C472MHT
UHE 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.76A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can