UHE1C472MHD6
Mfr.Part #
UHE1C472MHD6
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Stock
341
In Stock :
341
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packing Method :
Tape
Terminal Shape :
Wire
Feature :
Leakage Current :
752μA
Ripple Current :
3.14A
Published :
2007
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
19 Weeks
Termination :
Radial
Dielectric Material :
Aluminium
Diameter :
18mm
Radiation Hardening :
No
ESR (Equivalent Series Resistance) :
49mOhm
Tolerance :
±20%
Lead/Base Style :
Straight
Capacitance :
4700µF
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
3.14A @ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Impedance :
19mOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Pins :
Voltage - Rated DC :
16V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
0.16 %
Height :
25mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.512A @ 120Hz
Lead Pitch :
7.5mm
Life (Hours) :
10000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
UHE1C472MHD6
Nichicon UHE1C472MHD6
UHE 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.14A 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can