UHE1C152MHD3TN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UHE1C152MHD3TN
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
7.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Diameter :
16mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.552A @ 120Hz
Factory Lead Time :
19 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
42mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
UHE
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
10000 hours
Length :
15mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1500μF
Dielectric Material :
Aluminum
Ripple Current @ High Frequency :
1.94A @ 100kHz
Published :
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
7.493mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
1.552A
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated :
16V
Datasheets
UHE1C152MHD3TN
Nichicon UHE1C152MHD3TN
UHE 1500μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 1.552A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can