UHE1C102MPT
Mfr.Part #
UHE1C102MPT
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Capacitance :
1000µF
Voltage - Rated DC :
16V
Ripple Current @ High Frequency :
1.4A @ 100kHz
Leakage Current :
0.16mA
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
7000 hours
Diameter :
10mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.05A @ 120Hz
Lead Pitch :
5.0038mm
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Height :
20mm
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.16
Ripple Current :
1.05A
Impedance :
46mOhm
Datasheets
UHE1C102MPT
Nichicon UHE1C102MPT
UHE 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.05A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can