UHE1A152MPT
Mfr.Part #
UHE1A152MPT
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
HTS Code :
Ripple Current :
1.32A
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Free :
Contains Lead
Ripple Current @ High Frequency :
1.65A @ 100kHz
JESD-609 Code :
e0
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
10mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Impedance :
42mOhm
Height :
25mm
Life (Hours) :
6000 hours
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Leakage Current :
0.15mA
Ripple Current @ Low Frequency :
1.32A @ 120Hz
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
1500μF
Voltage - Rated DC :
10V
Series :
UHE
Tan Delta :
0.21
Datasheets
UHE1A152MPT
Nichicon UHE1A152MPT
UHE 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.32A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can