UHD1V221MPD
Mfr.Part #
UHD1V221MPD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Packing Method :
Tape
Leakage Current :
77μA
Capacitance :
220μF
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Terminal Pitch :
3.5mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Height :
15mm
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
995mA @ 100kHz
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Impedance :
56mOhm
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
3.5052mm
Ripple Current :
995mA
Diameter :
8mm
Voltage - Rated DC :
35V
Ripple Current @ Low Frequency :
696.5mA @ 120Hz
Contact Plating :
Tin
Life (Hours) :
3000 hours
Tan Delta :
0.12
Datasheets
UHD1V221MPD
Nichicon UHD1V221MPD
UHD 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 995mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can