UHC1V4R7MDD
Mfr.Part #
UHC1V4R7MDD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
Ripple Current :
230mA
Height :
7mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Tan Delta :
0.1
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Capacitance :
4.7μF
Bulk
Terminal Pitch :
1.5mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
230mA @ 100kHz
Through Hole
Dissipation Factor :
0.1 %
Diameter :
4mm
Life (Hours) :
1000 hours
Leakage Current :
3μA
Impedance :
640mOhm
HTS Code :
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Published :
Lead Pitch :
1.4986mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
92mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
35V
Datasheets
UHC1V4R7MDD
UHC 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 230mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar 1.4986mm Radial, Can