UGB1H330KRM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UGB1H330KRM
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 10% 50V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Tan Delta :
0.05
HTS Code :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
0.492 12.50mm
Polarity :
NON-POLARIZED
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Polarization :
Bi-Polar
Length :
40mm
Series :
UGB
Voltage - Rated :
50V
Terminal Pitch :
12.5mm
Diameter :
25mm
Lead Pitch :
12.4968mm
Capacitance :
33μF
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Life (Hours) :
1000 hours
Factory Lead Time :
28 Weeks
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.12A @ 600Hz
Leakage Current :
49.5μA
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Audio
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial, Can
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Ripple Current :
1.12A
Termination :
Radial
Datasheets
UGB1H330KRM
UGB 33μF Capacitor ±10% Bulk Through Hole 1.12A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 12.4968mm Radial, Can