UGB1H2R2KHM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UGB1H2R2KHM
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2.2UF 10% 50V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial, Can
Published :
Series :
UGB
Height Seated (Max) :
0.827 21.00mm
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.05
Polarity :
NON-POLARIZED
Length :
20mm
HTS Code :
Termination :
Radial
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
28 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Terminal Pitch :
5mm
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
12.5mm
Ripple Current :
820mA
Applications :
Audio
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Polarization :
Bi-Polar
Life (Hours) :
1000 hours
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
820mA @ 9kHz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
2.2μF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
3.3μA
Lead Pitch :
5.0038mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
UGB1H2R2KHM
UGB 2.2μF Capacitor ±10% Bulk Through Hole 820mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Bi-Polar 5.0038mm Radial, Can