UFW2A101MPD
Mfr.Part #
UFW2A101MPD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
Tape
Ripple Current :
350mA
Voltage - Rated DC :
100V
Leakage Current :
300μA
1 (Unlimited)
HTS Code :
Capacitance :
100μF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Length :
20mm
Lead Pitch :
5mm
Through Hole
Lead Diameter :
600 µm
Packaging :
Bulk
Dissipation Factor :
0.08 %
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
350mA @ 120Hz
Datasheets
UFW2A101MPD
Nichicon UFW2A101MPD
UFW 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 350mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can