UFW1C102MPD
Mfr.Part #
UFW1C102MPD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Ripple Current :
770mA
Polarization :
Polar
Lead Diameter :
600 µm
Terminal Pitch :
5mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Tan Delta :
0.20
Packing Method :
Tape
Tolerance :
±20%
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
885.5mA @ 10kHz
Voltage - Rated DC :
16V
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Through Hole
Height :
16mm
Ripple Current @ Low Frequency :
770mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Dissipation Factor :
0.2 %
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
480μA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
HTS Code :
Capacitance :
1000µF
Diameter :
10mm
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Datasheets
UFW1C102MPD
Nichicon UFW1C102MPD
UFW 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 770mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can