UFW0J102MPD1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UFW0J102MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
530mA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Pitch :
3.5mm
Diameter :
8mm
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.28
Ripple Current @ Low Frequency :
530mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
6.3V
Applications :
Audio
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Radial
Ripple Current @ High Frequency :
609.5mA @ 10kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
1000µF
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Pitch :
3.5052mm
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Series :
UFW
Length :
11.5mm
Leakage Current :
0.189mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can
Published :
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
UFW0J102MPD1TD
Nichicon UFW0J102MPD1TD
UFW 1000μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 530mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can