UFG1J331MHM
Mfr.Part #
UFG1J331MHM
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL
Stock
717
In Stock :
717
Ripple Current @ High Frequency :
811.5mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
541mA @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Polarization :
Polar
Weight :
4.559992g
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
Tape
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial, Can
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated DC :
63V
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Packaging :
Bulk
UFG
Termination :
Radial
Capacitance :
330µF
Audio
Diameter :
12.5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Length :
25mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
2015
Lead Pitch :
5.0038mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
541mA
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Leakage Current :
207.9μA
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Tan Delta :
0.09
Datasheets
UFG1J331MHM
Nichicon UFG1J331MHM
UFG 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 541mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can