UFG1J220MPM
Mfr.Part #
UFG1J220MPM
Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Tolerance :
±20%
Length :
11.5mm
Diameter :
8mm
Ripple Current @ Low Frequency :
85mA @ 120Hz
Leakage Current :
13.86μA
Tan Delta :
0.09
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
170mA @ 10kHz
Factory Lead Time :
19 Weeks
Capacitance :
22µF
Lead Pitch :
3.5052mm
Ripple Current :
85mA
1000 hours
Terminal Pitch :
3.5mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Weight :
1.19g
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Voltage - Rated DC :
63V
Datasheets
UFG1J220MPM
Nichicon UFG1J220MPM
UFG 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 85mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can