UFG1J101MPM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UFG1J101MPM
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
17 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
JESD-609 Code :
e3
Tan Delta :
0.09
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Lead Diameter :
600 µm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Pitch :
5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
255mA @ 120Hz
Life (Hours) :
1000 hours
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Packaging :
Bulk
Termination :
Radial
Height :
20mm
Diameter :
10mm
Mount :
Through Hole
Packing Method :
Tape
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
255mA
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Series :
UFG
Mounting Type :
Through Hole
Voltage :
63V
Voltage - Rated DC :
63V
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
382.5mA @ 10kHz
Weight :
2.339998g
Capacitance :
100μF
Pbfree Code :
yes
Applications :
Audio
Leakage Current :
63μA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
UFG1J101MPM
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UFG1J101MPM from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Package / Case:Radial, Can, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Voltage:63V, UFG1J101MPM pinout, UFG1J101MPM datasheet PDF, UFG1J101MPM amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UFG1J101MPM ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UFG1J101MPM
UFG 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 255mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can