UFG1J100MEM1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UFG1J100MEM1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
50mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
10μF
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
100mA @ 10kHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Audio
Package / Case :
Radial, Can
Tolerance :
±20%
Series :
UFG
Voltage - Rated :
63V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Datasheets
UFG1J100MEM1TA
UFG 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar Radial, Can