UFG1E101MPM1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UFG1E101MPM1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Applications :
Audio
Voltage - Rated :
25V
Ripple Current @ High Frequency :
210mA @ 10kHz
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
140mA
Terminal Pitch :
5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
140mA @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Capacitance :
100μF
Diameter :
8mm
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
3.5052mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Length :
11.5mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Dielectric Material :
Aluminum
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Series :
UFG
Package / Case :
Radial, Can
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Life (Hours) :
1000 hours
Datasheets
UFG1E101MPM1TA
Nichicon UFG1E101MPM1TA
UFG 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 140mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can