UES1E102MHM
Mfr.Part #
UES1E102MHM
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Stock
282
In Stock :
282
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Leakage Current :
3μA
JESD-609 Code :
e3
Published :
2009
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
1.299 33.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Bulk
Diameter :
16mm
Capacitance :
1000µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±20%
Height :
31.5mm
Termination :
Radial
Audio
Dissipation Factor :
0.16 %
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Pitch :
7.5mm
Lead Diameter :
800 µm
Datasheets
UES1E102MHM
Nichicon UES1E102MHM
UES 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 7.5mm Radial, Can