UES1A101MPM1TD
Mfr.Part #
UES1A101MPM1TD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
10V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Package / Case :
Radial, Can
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Aluminum
Polarity :
NON-POLARIZED
Terminal Pitch :
5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
UES
Length :
12.5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Diameter :
10mm
Capacitance :
100μF
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Datasheets
UES1A101MPM1TD
Nichicon UES1A101MPM1TD
UES 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 5.0038mm Radial, Can