UES0J221MPM1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UES0J221MPM1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Life (Hours) :
1000 hours
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
Aluminum
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated :
6.3V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Length :
12.5mm
Series :
UES
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Terminal Pitch :
5mm
Capacitance :
220μF
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Box (TB)
ECCN Code :
EAR99
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Polarity :
NON-POLARIZED
Lead Pitch :
5.0038mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Polarization :
Bi-Polar
Number of Terminations :
2
Diameter :
10mm
Package / Case :
Radial, Can
Applications :
Audio
Datasheets
UES0J221MPM1TD
Nichicon UES0J221MPM1TD
UES 220μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 5.0038mm Radial, Can