UCZ2A181MNQ1MS
Mfr.Part #
UCZ2A181MNQ1MS
Description
CAP ALUM 180UF 20% 100V SMD
Stock
167
In Stock :
167
Factory Lead Time :
19 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
170mOhm @ 100kHz
Ripple Current :
1.1A
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
550mA @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
100V
Ripple Current @ High Frequency :
1.1A @ 100kHz
Published :
2015
Lifetime @ Temp :
3500 Hrs @ 125°C
Dissipation Factor :
0.1 %
Life (Hours) :
3500 hours
Surface Mount Land Size :
0.752Lx0.752W 19.10mmx19.10mm
3μA
Weight :
6.359989g
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Capacitance :
180µF
Tolerance :
±20%
Datasheets
UCZ2A181MNQ1MS
Nichicon UCZ2A181MNQ1MS
UCZ 180μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 1.1A 0.709Dia 18.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD