UCZ1V222MNQ1MS
Mfr.Part #
UCZ1V222MNQ1MS
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V SMD
Stock
55
In Stock :
55
Aluminum Electrolytic Capacitors
Weight :
7.829997g
Life (Hours) :
4000 hours
Lifetime @ Temp :
4000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.625A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
35V
Surface Mount Land Size :
0.752Lx0.752W 19.10mmx19.10mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Published :
2015
Dissipation Factor :
0.16 %
Capacitance :
2200µF
Ripple Current :
3.25A
Factory Lead Time :
18 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
32mOhm @ 100kHz
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Height Seated (Max) :
0.886 22.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.25A @ 100kHz
Datasheets
UCZ1V222MNQ1MS
Nichicon UCZ1V222MNQ1MS
UCZ 2200μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 3.25A 0.709Dia 18.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD