UCZ1V122MNQ1MS
Mfr.Part #
UCZ1V122MNQ1MS
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V SMD
Stock
133
In Stock :
133
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
1.3A @ 120Hz
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Dissipation Factor :
0.16 %
Capacitance :
1200μF
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm @ 100kHz
Life (Hours) :
3500 hours
Factory Lead Time :
19 Weeks
1 (Unlimited)
Weight :
6.359989g
Ripple Current @ High Frequency :
2.6A @ 100kHz
Published :
2015
Surface Mount Land Size :
0.752Lx0.752W 19.10mmx19.10mm
Ripple Current :
2.6A
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
35V
Lifetime @ Temp :
3500 Hrs @ 125°C
Datasheets
UCZ1V122MNQ1MS
Nichicon UCZ1V122MNQ1MS
UCZ 1200μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 2.6A 0.709Dia 18.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD