UCZ1J100MCS1GS
Mfr.Part #
UCZ1J100MCS1GS
Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
63V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency :
30mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Leakage Current :
3μA
Ripple Current @ High Frequency :
60mA @ 100kHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Factory Lead Time :
23 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Dissipation Factor :
0.12 %
Life (Hours) :
2000 hours
Tolerance :
±20%
Capacitance :
10μF
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Weight :
459.999362mg
Ripple Current :
60mA
Diameter :
6.3mm
Polar
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Datasheets
UCZ1J100MCS1GS
UCZ 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 60mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD