UCZ1E222MNS1MS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UCZ1E222MNS1MS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD
Stock
881
In Stock :
881
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm @ 100kHz
Mounting Type :
Surface Mount
Ripple Current @ High Frequency :
2.6 A @ 100 kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Series :
UCZ
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
1.3 A @ 120 Hz
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.709" Dia (18.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Capacitance :
2200 μF
Product Status :
Not For New Designs
Lifetime @ Temp. :
3500 Hrs @ 125°C
Package :
Digi-Reel?
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height - Seated (Max) :
0.689" (17.50mm)
Datasheets
UCZ1E222MNS1MS
Nichicon UCZ1E222MNS1MS
UCZ 2200 μF Capacitor ±20% Surface Mount 0.709" Dia (18.00mm) -40°C ~ 125°C Polar Radial, Can - SMD