UCZ1E122MNS1MS
Mfr.Part #
UCZ1E122MNS1MS
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 25V SMD
Stock
500
In Stock :
500
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
47mOhm @ 100kHz
Ratings :
AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
0.689" (17.50mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Rated :
25 V
Lifetime @ Temp. :
3500 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency :
850 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency :
1.7 A @ 100 kHz
Size / Dimension :
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance :
±20%
Surface Mount Land Size :
0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
Lead Spacing :
Capacitance :
1200 µF
Product Status :
Not For New Designs
UCZ
Package :
Digi-Reel?
Datasheets
UCZ1E122MNS1MS
Nichicon UCZ1E122MNS1MS
UCZ 1200 μF Capacitor ±20% Surface Mount 0.630" Dia (16.00mm) -40°C ~ 125°C Polar Radial, Can - SMD