UCZ1E101MCS6GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UCZ1E101MCS6GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
197mA
Factory Lead Time :
23 Weeks
Series :
UCZ
Diameter :
6.3mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Ripple Current @ Low Frequency :
98.5mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Polarization :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
450mOhm @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
25V
Weight :
459.999362mg
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Dissipation Factor :
0.18 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Leakage Current :
3μA
Capacitance :
100μF
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
197mA @ 100kHz
Life (Hours) :
2000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
UCZ1E101MCS6GS
UCZ 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 197mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD