UCZ1C471MCL1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UCZ1C471MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
250mA @ 120Hz
Height :
10mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
10.9mm
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
16V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current (AC) :
500mA
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Series :
UCZ
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
3μA
Ripple Current :
500mA
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Can - SMD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
10mm
Capacitance :
470µF
Mount :
Surface Mount
Polarization :
Polar
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
20 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
10.3mm
JESD-609 Code :
e6
Life (Hours) :
3000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
150mOhm
Dielectric Material :
Aluminium
Dissipation Factor :
0.23 %
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size Code :
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 125°C
Terminal Shape :
Flat
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
500mA @ 100kHz
Datasheets
UCZ1C471MCL1GS
Nichicon UCZ1C471MCL1GS
UCZ 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 500mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD