UCYW6120MPD
Mfr.Part #
UCYW6120MPD
Description
CAP ALUM 12UF 20% 420V RADIAL
Stock
91
In Stock :
91
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Ripple Current @ High Frequency :
300mA @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
150mA @ 120Hz
Life (Hours) :
10000 hours
Published :
2015
Capacitance :
12μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Rated :
420V
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
17 Weeks
Ripple Current :
150mA
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
UCYW6120MPD
Nichicon UCYW6120MPD
UCY 12μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 150mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can