UCY2W6R8MPD
Mfr.Part #
UCY2W6R8MPD
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 450V RADIAL
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
19 Weeks
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Capacitance :
6.8μF
Ripple Current @ High Frequency :
210mA @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Ripple Current :
105mA
Life (Hours) :
10000 hours
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
2
Voltage - Rated :
450V
HTS Code :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
105mA @ 120Hz
Datasheets
UCY2W6R8MPD
Nichicon UCY2W6R8MPD
UCY 6.8μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 105mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can