UCY2V101MHD
Mfr.Part #
UCY2V101MHD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL
Stock
504
In Stock :
504
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
825mA
Terminal Pitch :
7.5mm
Dissipation Factor :
0.24 %
Published :
2009
Capacitance :
100μF
Height :
31.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
HTS Code :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
19 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
825mA @ 120Hz
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
1.299 33.00mm
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Life (Hours) :
12000 hours
Tolerance :
±20%
Through Hole
Diameter :
16mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
UCY
Voltage - Rated DC :
350V
Lead Pitch :
7.493mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.65A @ 100kHz
Lead/Base Style :
Straight
Pbfree Code :
yes
Datasheets
UCY2V101MHD
Nichicon UCY2V101MHD
UCY 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 825mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can