UCY2H680MHD
Mfr.Part #
UCY2H680MHD
Description
CAP ALUM 68UF 20% 500V RADIAL
Stock
854
In Stock :
854
Life (Hours) :
12000 hours
Height Seated (Max) :
1.634 41.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
500V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
68µF
Published :
2009
Ripple Current :
525mA
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
525mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
7.493mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.05A @ 100kHz
Factory Lead Time :
17 Weeks
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Datasheets
UCY2H680MHD
Nichicon UCY2H680MHD
UCY 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 525mA 0.709Dia 18.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can