UCY2H330MHD3
Mfr.Part #
UCY2H330MHD3
Description
CAP ALUM 33UF 20% 500V RADIAL
Stock
480
In Stock :
480
Published :
2009
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
HTS Code :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Lead Pitch :
7.493mm
Ripple Current @ Low Frequency :
350mA @ 120Hz
Capacitance :
33μF
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
700mA @ 100kHz
Voltage - Rated :
500V
Ripple Current :
350mA
Life (Hours) :
12000 hours
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
UCY2H330MHD3
Nichicon UCY2H330MHD3
UCY 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 350mA 0.709Dia 18.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can