UCY2G820MHD3TN
Mfr.Part #
UCY2G820MHD3TN
Description
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
18mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Radial
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
82µF
Mounting Type :
Through Hole
Lead/Base Style :
Straight
Packaging :
Cut Tape (CT)
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
0.24 %
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.53A @ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
765mA @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
400V
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Pbfree Code :
yes
Published :
Ripple Current :
765mA
Lead Pitch :
7.493mm
Life (Hours) :
10000 hours
Datasheets
UCY2G820MHD3TN
Nichicon UCY2G820MHD3TN
UCY 82μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 765mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can