UCY2G560MHD
Mfr.Part #
UCY2G560MHD
Description
CAP ALUM 56UF 20% 400V RADIAL
Stock
164
In Stock :
164
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Radiation Hardening :
No
Lead Pitch :
7.5mm
Mount :
Through Hole
Diameter :
16mm
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Capacitance :
56µF
Lead Diameter :
800 µm
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Published :
2009
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated DC :
400V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ Low Frequency :
585mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
1.17A @ 100kHz
Dissipation Factor :
0.24 %
Leakage Current :
0.996mA
Height :
25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
19 Weeks
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Termination :
Radial
Ripple Current :
585mA
Life (Hours) :
12000 hours
Datasheets
UCY2G560MHD
Nichicon UCY2G560MHD
UCY 56μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 585mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can