UCY2E181MHD6TN
Mfr.Part #
UCY2E181MHD6TN
Description
CAP ALUM 180UF 20% 250V RADIAL
Ripple Current :
1.05A
Ripple Current @ High Frequency :
2.1A @ 100kHz
Length :
25mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
HTS Code :
Diameter :
18mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.05A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±20%
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Dielectric Material :
Aluminum
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitance :
180µF
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Life (Hours) :
12000 hours
Terminal Pitch :
7.5mm
Datasheets
UCY2E181MHD6TN
Nichicon UCY2E181MHD6TN
UCY 180μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.05A 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can