UCY2E181MHD6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UCY2E181MHD6
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 180UF 20% 250V RADIAL
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Leakage Current :
1.9mA
JESD-609 Code :
e2
Package / Case :
Radial, Can
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
HTS Code :
Life (Hours) :
12000 hours
Termination :
Radial
Series :
UCY
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Diameter :
16mm
Mount :
Through Hole
Length :
25mm
Dissipation Factor :
0.2 %
Ripple Current :
1.05A
Number of Terminations :
2
Capacitance :
180µF
Lead Pitch :
7.493mm
Published :
2009
Voltage - Rated DC :
250V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Pitch :
7.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin/Copper (Sn/Cu)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tan Delta :
0.2
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
19 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ Low Frequency :
1.05A @ 120Hz
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Height :
31.5mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.1A @ 100kHz
Tolerance :
±20%
Datasheets
UCY2E181MHD6
Nichicon UCY2E181MHD6
UCY 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.05A 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can