UCY2D390MPD
Mfr.Part #
UCY2D390MPD
Description
CAP ALUM 39UF 20% 200V RADIAL
Stock
8
In Stock :
8
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
20mm
Ripple Current :
325mA
Pbfree Code :
yes
Diameter :
10mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
325mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Capacitance :
39μF
Lead Pitch :
5.0038mm
UCY
Termination :
Radial
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
650mA @ 100kHz
Dissipation Factor :
0.2 %
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
200V
Life (Hours) :
10000 hours
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Terminal Pitch :
5mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Published :
2009
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
ALUMINUM (WET)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
UCY2D390MPD
Nichicon UCY2D390MPD
UCY 39μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 325mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can