UCY2D151MHD6TN
Mfr.Part #
UCY2D151MHD6TN
Description
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL
Stock
3
In Stock :
3
EAR99
Feature :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
150µF
Ripple Current @ Low Frequency :
910mA @ 120Hz
Diameter :
18mm
Length :
20mm
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Dielectric Material :
Aluminum
Polar
Terminal Pitch :
7.5mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Voltage - Rated DC :
200V
Ripple Current @ High Frequency :
1.82A @ 100kHz
Lead Pitch :
7.493mm
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
HTS Code :
Termination :
Radial
Published :
2015
Life (Hours) :
10000 hours
Tolerance :
±20%
Datasheets
UCY2D151MHD6TN
Nichicon UCY2D151MHD6TN
UCY 150μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can