UCY2C391MHD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UCY2C391MHD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 390UF 20% 160V RADIAL
Stock
51
In Stock :
51
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
40mm
Series :
UCY
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Pitch :
7.493mm
Published :
2015
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
1.634 41.50mm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial, Can
Terminal Pitch :
7.5mm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Termination :
Radial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ Low Frequency :
1.73A @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Diameter :
16mm
Voltage - Rated DC :
160V
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Capacitance :
390µF
Dissipation Factor :
0.2 %
Life (Hours) :
10000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Feature :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
3.46A @ 100kHz
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
1.73A
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
UCY2C391MHD
Nichicon UCY2C391MHD
UCY 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.73A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can