UCX1E821MNQ1MS
Mfr.Part #
UCX1E821MNQ1MS
Description
CAP ALUM 820UF 20% 25V SMD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
750mA
Ripple Current @ Low Frequency :
375mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Surface Mount Land Size :
0.535Lx0.535W 13.60mmx13.60mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 135°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Rated :
25V
Ripple Current @ High Frequency :
750mA @ 100kHz
Capacitance :
820µF
Operating Temperature :
-40°C~135°C
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Datasheets
UCX1E821MNQ1MS
Nichicon UCX1E821MNQ1MS
UCX 820μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 750mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~135°C Polar Radial, Can - SMD