UCX1E272MNS1MS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UCX1E272MNS1MS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V SMD
Stock
67
In Stock :
67
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ripple Current :
1.9A
Published :
2015
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ Low Frequency :
950mA @ 120Hz
Capacitance :
2700μF
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Surface Mount Land Size :
0.673Lx0.673W 17.10mmx17.10mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-40°C~135°C
Life (Hours) :
2000 hours
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Voltage - Rated DC :
25V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
UCX
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 135°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency :
1.9A @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm
Datasheets
UCX1E272MNS1MS
Nichicon UCX1E272MNS1MS
UCX 2700μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 1.9A 0.630Dia 16.00mm -40°C~135°C Polar Radial, Can - SMD