UCX1E182MNS1ZD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UCX1E182MNS1ZD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 25V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Surface Mount Land Size :
0.673Lx0.673W 17.10mmx17.10mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 135°C
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Ripple Current :
1.2A
Ripple Current @ Low Frequency :
600mA @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm
Operating Temperature :
-40°C~135°C
Series :
UCX
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Ripple Current @ High Frequency :
1.2A @ 100kHz
Factory Lead Time :
21 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
25V
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tray
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
1800µF
Mount :
Surface Mount
Life (Hours) :
2000 hours
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Polarization :
Polar
Datasheets
UCX1E182MNS1ZD
Nichicon UCX1E182MNS1ZD
UCX 1800μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 1.2A 0.630Dia 16.00mm -40°C~135°C Polar Radial, Can - SMD