UCW0J331MCL1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UCW0J331MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Feature :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
230mA
Terminal Shape :
Flat
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Width :
6.6mm
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Impedance :
1Ohm
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
6.3mm
JESD-609 Code :
e6
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Life (Hours) :
7000 hours
Size Code :
Voltage :
6.3V
Ripple Current @ High Frequency :
230mA @ 100kHz
Termination :
SMD/SMT
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Published :
Radiation Hardening :
No
Tan Delta :
0.32
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ Low Frequency :
115mA @ 120Hz
Series :
UCW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
20.79μA
Mount :
PCB, Surface Mount
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ECCN Code :
EAR99
Height :
8.7mm
HTS Code :
Capacitance :
330µF
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Cut Tape (CT)
Datasheets
UCW0J331MCL1GS
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UCW0J331MCL1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can - SMD, Operating Temperature:-25°C~105°C, Voltage:6.3V, Mounting Type:Surface Mount, UCW0J331MCL1GS pinout, UCW0J331MCL1GS datasheet PDF, UCW0J331MCL1GS amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UCW0J331MCL1GS ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UCW0J331MCL1GS
UCW 330μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Surface Mount 230mA 0.248Dia 6.30mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - SMD