UCS2V680MHD6TN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UCS2V680MHD6TN
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL
Stock
437
In Stock :
437
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Termination :
Radial
Package / Case :
Radial, Can
Lead Diameter :
800 µm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
33 Weeks
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Published :
2015
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
350V
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
7.5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
2
Length :
20mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Diameter :
18mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
1.375A @ 100kHz
Series :
UCS
Capacitance :
68µF
Ripple Current :
1.375A
Life (Hours) :
10000 hours
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
687.5mA @ 120Hz
Datasheets
UCS2V680MHD6TN
Nichicon UCS2V680MHD6TN
UCS 68μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.375A 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can