UCS2D220MPD1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UCS2D220MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
250mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Polarity :
Polar
Polarization :
Polar
Published :
Capacitance :
22µF
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Life (Hours) :
8000 hours
Voltage - Rated :
200V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
200V
Max Operating Temperature :
105°C
Series :
UCS
Ripple Current @ Low Frequency :
250mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Cut Tape (CT)
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Radial
Factory Lead Time :
19 Weeks
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
500mA @ 100kHz
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Datasheets
UCS2D220MPD1TD
Nichicon UCS2D220MPD1TD
UCS 22μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 250mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can