UCPW6151MHD
Mfr.Part #
UCPW6151MHD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 420V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Bulk
Mount :
PCB, Through Hole
Lead Diameter :
800 µm
Life (Hours) :
10000 hours
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
7.493mm
Ripple Current :
920mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarization :
Polar
Voltage :
420V
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
18mm
Leakage Current :
2.62mA
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
ECCN Code :
EAR99
Height :
35.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Termination :
Radial
Voltage - Rated DC :
420V
Ripple Current @ High Frequency :
1.38A @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
920mA @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Weight :
14.30001g
Number of Terminations :
2
Capacitance :
150µF
Published :
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
UCP
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
UCPW6151MHD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UCPW6151MHD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:420V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-25°C~105°C, Package / Case:Radial, Can, Number of Terminations:2, UCPW6151MHD pinout, UCPW6151MHD datasheet PDF, UCPW6151MHD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UCPW6151MHD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UCPW6151MHD
UCP 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 920mA 0.709Dia 18.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can