UCP2W820MHD
Mfr.Part #
UCP2W820MHD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL
Stock
296
In Stock :
296
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
450V
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Published :
2015
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Weight :
8.429986g
Package / Case :
Radial, Can
Lead Diameter :
800 µm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Termination :
Radial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Height :
31.5mm
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
640mA @ 120Hz
Voltage :
450V
Capacitance :
82µF
Ripple Current @ High Frequency :
960mA @ 100kHz
Lead Pitch :
7.493mm
Ripple Current :
640mA
Leakage Current :
1.576mA
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
19 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Diameter :
16mm
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
1.319 33.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
10000 hours
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Series :
UCP
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
UCP2W820MHD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UCP2W820MHD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C~105°C, Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, Voltage:450V, Number of Terminations:2, UCP2W820MHD pinout, UCP2W820MHD datasheet PDF, UCP2W820MHD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UCP2W820MHD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UCP2W820MHD
UCP 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 640mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can