UCM1H122MNJ1MS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UCM1H122MNJ1MS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 50V SMD
Stock
182
In Stock :
182
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
Automotive
Factory Lead Time :
17 Weeks
Height Seated (Max) :
0.886 22.50mm
Series :
UCM
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
1200μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Surface Mount Land Size :
0.673Lx0.673W 17.10mmx17.10mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.44A @ 100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Impedance :
50mOhm
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ Low Frequency :
1.22A @ 120Hz
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Mounting Type :
Surface Mount
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
UCM1H122MNJ1MS
Nichicon UCM1H122MNJ1MS
UCM 1200μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD